Podczas wyjazdu do Krakowa byliśmy także w Sukiennicach, gdzie mogliśmy zwiedzić jedną z największych w Polsce starych wystaw XIX- wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Podziwialiśmy prace: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego i Chełmońskiego, a także innych wybitnych malarzy i rzeźbiarzy jak na przykład Jan Matejko czy Władysław Podkowiński.
Ekspozycja w Sukiennicach obejmuje cztery sale, każda poświęcona jest innemu twórcy i nurtowi sztuki. Polscy artyści tamtych czasów interesowali się malarstwem i rzeźbą historyczną, gdyż dawały im one możliwość przedstawienia tematyki poświęconej przeszłości narodowej, a ta byłą najbardziej pożądana przez publiczność i krytyków XIX wieku. Oświecenie, akademizm, romantyzm, realizm - cztery sale wypełnione sztuką najwybitniejszych polskich artystów.
Marcello Bacciarelli, Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym, 1790 |
Władysław Podkowiński, Szał uniesień, 1894 |
Jan Matejko, Hołd Pruski |
Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Heleny Modrzejewskiej, 1880 |
Ja osobiście nie jestem w stanie wybrać, która z sal podobała mi się najbardziej. Wszystkie obrazy mi się podobały i oglądając je starałam się uchwycić i przeanalizować w głowie każdy ich element, próbując zrozumieć w jaki sposób człowiek może stworzyć coś tak okazałego.
To była bardzo inspirująca wizyta w Sukiennicach Krakowskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz