poniedziałek, 19 grudnia 2016

Podsumowanie 2016 roku radomskiej kultury



   Grudzień to taki miesiąc w roku, który zwykle prowokuje do podsumowań. Dla radomskiej kultury rok 2016 był rokiem niezwykłym.
  • Po raz pierwszy w tak spektakularny sposób uczciliśmy wydarzenia czerwca 76. Między innymi przez wielkie koncerty, pokazy filmowe, wystawy, odsłonięcie muralu, specjalne wydawnictwa, przypomnieliśmy całej Polsce, że ,,zaczęło się w Radomiu''.

    • Znalezione obrazy dla zapytania festiwal gombrowiczowski radomZnalezione obrazy dla zapytania czerwiec 76. obchody w 2016 w radomiu
    • Po raz pierwszy nasze miasto przyznało też w tym roku Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza - to niebagatelne wydarzenie.
    • W mijającym roku odbyły się również dwa międzynarodowe festiwale: Festiwal Gombrowiczowski i Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomiu
    • Znalezione obrazy dla zapytania festiwal muzyki dawnej radom 2016
    • Około 50 różnych wydarzeń artystycznych miało miejsce w nowej muszki koncertowej. 
    • Do tego pojawiły się nowe, interesujące propozycje, takie choćby jak ogólnopolski festiwal muzyki tradycyjnej ,,Zawieruchy radomskie", czy niezwykły piknik ,,30 lat roweru w Radomiu".    
                  To był bardzo udany rok☺

    niedziela, 18 grudnia 2016

    ,,Czarodziejski flet'' - opera jest nadal ponadczasowa

    Znalezione obrazy dla zapytania Czarodziejski flet
    fot. 1 Czarodziejski flet w Operze Narodowej w Warszawie



           Z włoskiego ,,opera'' znaczy dzieło. Dzieło najdoskonalsze, bowiem wiąże słowo, muzykę, dramat, malarstwo, taniec, grę aktorską i sztukę reżyserii. Spaja wielość w idealną całość. Daje możliwość odbioru na poziomie wielu zmysłów. Dlatego, gdy pojawiła się możliwość wyjazdu z naszej szkoły do Teatru Wielkiego do Warszawy nie skorzystać.
         Czarodziejski flet to opera w dwóch aktach z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem Emanuela Schikanedera. Prapremiera odbyła się 30.09.1791 roku w Wiedniu i od tego momentu wystawiana jest na całym świecie. My też mogliśmy zobaczyć ten spektakl. Reżyser Barrie Kosky ,,żongluje'' w nim elementami kina niemego, a nawet kreskówki. Obejrzeliśmy realizację, która była świetnie zrealizowana technicznie, a przy tym nie brakowało głębszych treści i subtelnych aluzji do współczesności. Bardzo dobrze zaśpiewana i zagrana. Tacy artyści jak Iwona Sobotka; Bartłomiej Misiuda; Rafał Siwek stworzyli wielkie kreacje wokalne.
          Jestem szczęśliwa, że miałam możliwość zobaczyć dzieło podziwiane przez ludzi na całym świecie.

    Znalezione obrazy dla zapytania Czarodziejski flet
    fot. 2 Czarodziejski flet w Operze Narodowej w Warszawie
    Zdjęcie numer 3 w galerii - Robiący na świecie furorę
    fot. 3 Czarodziejski flet w Operze Narodowej w Warszawie
     

    Ogólnopolskie Biennale Sztuki ,,44. Salon Zimowy"

             salon2016


             W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ,,Elektrownia'' przy ulicy Kopernika 1 po raz kolejny odbyła się wystawa finałowa Ogólnopolskiego Biennale Sztuki - 44. Salon Zimowy połączona z wręczeniem nagród laureatom. Jest to konkurs adresowany do wszystkich artystów, którzy nadsyłają swoje prace. Stwarza okazję bezpośredniego kontaktu ze sztuką współczesną. Pozwala na prezentację wartościowych dzieł oraz na próbę określenia współczesnych nurtów w polskich dziełach artystycznych w zakresie sztuk plastycznych, 
    w dyscyplinach: malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba. Daje także możliwości otwartego kontaktu ze środowiskami artystycznymi, pracownikami naukowymi Akademii Sztuk Pięknych, Wydziałów Sztuki, krytykami i miłośnikami sztuki.
             44. Salon Zimowy to kontynuowanie tradycji związanych z najstarszą ogólnopolską wystawą plastyki, jaka miała miejsce w 1945 roku zorganizowaną przez Towarzystwo Sztuk Pięknych miasta Radomia. Zapraszam, wystawa będzie czynna do 13.01 2017 roku.

    sobota, 17 grudnia 2016

    Balet światowej klasy w Sali Koncertowej Urzędu Miasta u Nas w Radomiu!



       






           11-ego grudnia w niedzielę o godzinie 17:00 byłam z moją mamą i jej znajomymi na cudownym spektaklu. Przyjechał do Naszego miasta Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy z przedstawieniem ,, Dziadek do orzechów " na motywach baśni Ernesta Hoffmana ,, Dziadek do orzechów i król myszy ''. 
    Muzyka Piotra Czajkowskiego - wybitne dzieło znane chyba każdemu na całym świecie rozbrzmiewa w moich uszach, a na scenie przedstawienie należące do kanonu świetnej klasyki baletu. Nasza radomska scena była trochę mała, ale tancerze nie dawali nam tego odczuć. Zapewnili każdemu widzowi dwie godziny niesamowitych doznań artystycznych. 
        Ten spektakl koniecznie musicie zobaczyć. To przedstawienie doskonale się ogląda zwłaszcza w okresie przedświątecznym. 

    Piąte urodziny Teatru Resursa

    Znalezione obrazy dla zapytania teatr resursa w radomi







       

          Pięć lat temu w październiku w Radomiu powstał amatorski teatr - Teatr Resursy. Pomysłodawcą był Robert Stepniewski. 10 grudnia w sobotę odbyła się impreza urodzinowa. Wystawione zostały aż cztery spektakle: ,,Audiencja II" według Bogusława Schaeffera. Reżyserem i jedynym wykonawcą był Marcin Fortuna. Był to dość nietypowy monodramat.
    W monodramie "Audiencja II" wystąpił Marcin Fortuna.
    Marcin Fortuna
    Pozostałe spektakle to: ,,I nic'', ,,Trojanki'', ,,Epopeje''. W ciągu pięciu lat działalność amatorski Teatr Resursy zaprezentował widzom w sumie 12 premier. Zagrali około 60 spektakli.
           Życzymy wszyscy z okazji urodzin - Sto lat!

    Poczuj atmosferę bożonarodzeniową już dziś!



    Wstęp do Muzeum w okresie świątecznym
    fot. Muzeum 1
         


           W Muzeum Wsi Radomskiej, jak co roku można już oglądać aranżacje bożonarodzeniowe zaprezentowane w zabytkowych chałupach i osiemnastowiecznym dworze z Pieczysk, które pokazują dawne dekoracje wnętrz, przyrządzanie potraw, obrazują sposób spędzania świąt, jak również zmieniające się zwyczaje i estetykę. Na wystawie zaprezentowane są również ikonografie Matki Boskiej na przykładach zabytków znajdujących się w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej. 
    Jeżeli nie możesz doczekać się świąt tak jak ja to ta wystawa jest dla Ciebie. Mnie się bardzo podobała.
    fot. Muzeum 2

    czwartek, 15 grudnia 2016

    Malarstwo Jacka Malczewskiego


    Od grudnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, będzie można oglądać stałą ekspozycję malarstwa Jacka Malczewskiego wzbogaconą o osiem obrazów z kolekcji prywatnej rodziny Pinno.
      Jeżeli chcielibyście żeby ktoś was oprowadził i opowiedział choć więcej o życiu i twórczości tego wielkiego polskiego artysty malarza. 

    Można wybrać się do muzeum 18-tego grudnia, wtedy będzie niedziela z przewodnikiem.

    Oprowadzanie po wystawie już od godz. 12-tej.


    Polecam J

    środa, 14 grudnia 2016

    Magiczny renifer Anny Bębenek w Szydłowcu


    W sobotę 3 grudnia byłam z moją babcią, która mieszka w Szydłowcu na koncercie zorganizowanym przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek. 
    Kolejne muzyczne spotkanie z cyklu „wieczór z …”, którego bohaterką była tym razem Anna Bębenek – podopieczna Pracowni Muzycznej PIANO Anny Wilkiewicz. 17-to letnia wokalistka jest tylko o rok starsza ode mnie, a zdobyła już wiele różnych nagród podczas ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów i festiwali. Wysłuchaliśmy utworów Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory – moja babcia miała łzy w oczach. Ja natomiast rozpoznałam utwory Sarsy czy anglojęzycznych hitów młodzieżowego pokolenia. Ten koncert łączył pokolenia. Bawiłyśmy się super. J

    niedziela, 11 grudnia 2016

    Nowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego


    „Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane. Obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy na przestrzeni dziejów i kultur” to wystawa którą możemy obejrzeć pod znanym adresem. Radom, ul. Rynek 11. 
      Opowiada o kulturowym aspekcie postrzegania śmierci w kulturach europejskich i pozaeuropejskich. 
    Prezentowane są eksponaty związane z archeologią, etnografią polską i pozaeuropejską, sztuką polską i historią. 
      Ujęcie jest niezwykle szerokie, wiedzie bowiem od starożytności, poprzez średniowiecze, barok, romantyzm, aż do współczesności i daje przegląd światowych religii i kultur.

    Koncert Grandioso w Radomiu



      19 - 20 listopada w sobotę i niedzielę w Sali koncertowej 
    im. K. Paderewskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbył się koncert Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej 
    pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego. 
    W programie między innymi „Uwertura 1812” – Piotra Czajkowskiego, BOU RNE / BIZET – Fantazje na temat z Opery Carmen.

    Sympatycy młodzieży z Domu Kultury im. H. Stadnickiej w Radomiu 
    – skąd ma swoje korzenie orkiestra Grandioso nie zawiedli. Brawami i bisami zakończył się koncert 
    – Mistrzów Europy 2016 roku. Orkiestra cieszy się wielką popularnością w mieście, dlatego, że nigdy nie zawiodła swoich fanów. 
    Tak było i tym razem. 
    Wielkie brawa.

    poniedziałek, 5 grudnia 2016

    Muzeum - Radom


    Muzeum to jeszcze jedno miejsce gdzie możemy spotkać się z naszą kulturą i sztuką.


    Muzeum powołane zostało jako oddział Muzeum Okręgowego w Radomiu w listopadzie 1990 r.; przejęło kolekcję 1797 dzieł sztuki, powstałych po II wojnie światowej, zgromadzoną w Muzeum Okręgowym, oraz 265 dzieł z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Radomiu. Rozpoczęło działalność w maju 1991 r. pierwszą prezentacją zbiorów.


    Siedzibą Muzeum są dwie barokowe kamieniczki przy radomskim Rynku, Dom Esterki i Dom Gąski (XVII w; Dom Esterki zburzony w czasie wojny i odbudowany w latach 1953-55).

        

    Muzeum posiada kolekcję polskiej sztuki powstałej po r. 1945; najbardziej reprezentatywne są zbiory malarstwa II połowy XX w., twórców należących do kilku pokoleń; dopełnia je duża kolekcja rysunku. Są w zbiorach zestawy grafik wybranych artystów oraz niewielka kolekcja rzeźb, kolekcje portretów i autoportretów malarzy, dzieł artystów polskich tworzących za granicą oraz kolekcja plastyki radomskiej. 

    czwartek, 1 grudnia 2016

    Radomska Orkiestra Kameralna - koncert




    Maciej Żółtowski - dyrygent

        Rzesze wielbicieli Piazzolli wciąż rosną i wszystko wskazuje na to, że spełni się jego życzenie: "Mam nadzieję, że będą słuchać mojej muzyki w 2020, a także w 3000 roku."
    Astor Piazzolla, argentyński kompozytor, twórca stylu "tango nuevo", dzięki któremu tango przestało kojarzyć się tylko i wyłącznie z salami dancingowymi czy portowymi tawernami, ale zaczęto je w stylizowanej formie wykonywać na estradach zarezerwowanych dotąd dla tzw. muzyki poważnej.
    Wieczór z muzyką Astora Piazzolli uświetnił znakomity duet klarnetowo - gitarowy, który tworzą Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko. Towarzyszyła im
    Radomska Orkiestra Kameralna. O atrakcyjności tego koncertu świadczy wysoki poziom wykonawczy, jaki reprezentują zaproszeni artyści i ciekawe zestawienie instrumentów solowych wsparte brzmieniem orkiestry smyczkowej, a także wspomniany repertuar.

    Teatr Jana Kochanowskiego w Radomiu


    Dobrze, że w Radomiu mamy swój teatr. 


    Ciekawe spotkania z kulturą teatru zawsze było moją pasją, dlatego jeżeli komuś tak jak mi to odpowiada można miło spędzić czas oglądając wystawianą sztukę.

    Proponuję np.: „Szalone nożyczki" to tytuł brawurowej, niezwykle zabawnej komedii kryminalnej "z niespodzianką", ale również nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego niejakiego Antoniego Wziętego, w sąsiedztwie którego popełnione zostaje tajemnicze morderstwo...
    Przebieg akcji spektaklu zależy w dużej mierze od... publiczności, dlatego każdego wieczoru przedstawienie ma zupełnie inny przebieg! Aktorzy wspólnie z widzami odtwarzają całą sytuację, po czym publiczność wyłania postać podejrzaną o dokonanie zabójstwa... Arcyzabawny tekst w reżyserii specjalisty od komedii, Jerzego Bończaka.


    "Szalone nożyczki" zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej grane przedstawienie (z wyjątkiem musicali) w Stanach Zjednoczonych - spektakl nie schodzi z afiszy już od ponad 30 lat.


    wtorek, 29 listopada 2016

    Zaproszenie na koncert



    ALEKSANDER DĘBICZ - Wszechstronny pianista i improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych. Laureat licznych konkursów polskich i zagranicznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest. Jego debiutancka płyta w barwach Warner Classics – „Cinematic Piano” – ukazuje jego pasję do muzyki filmowej i improwizacji oraz talent kompozytorski. 
    W naszym mieście odbędzie się jego koncert już 2 grudnia 2016 roku o godzinie 18.00 w Szkole Muzycznej (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego) WSTĘP WOLNY – zapraszam wszystkich bo warto posłuchać.
    CINEMATICPIANO - MUZYKA JAK Z FILMU

    Wspaniała płyta. Czuć w każdym utworze inspirację kinem. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

    poniedziałek, 24 października 2016

    O Andrzeju Wajdzie


    O Andrzeju Wajdzie

         
    Znalezione obrazy dla zapytania andrzej wajda     Andrzej Witold Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Ten wybitny reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W swoim życiu otrzymał wiele odznaczeń m.in. w 2000 r. otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oskara) za całokształt twórczości. 
          Większość dzieł tego polskiego reżysera odnosi się do tradycji kulturowej oraz doświadczeń historycznych naszego narodu. Wajda ukazywał m.in. tragiczne losy Polaków w czasach zwycięstw i klęsk, stawia pytania o wzorce i normy etyczne, obowiązujące na przestrzeni dziejów oraz ich znaczenie dla widza współczesnego. Inspiracje czerpał najczęściej z literatury.
          Według mnie za jeden z najlepszych ekranizacji Andrzeja Wajdy możemy uznać film pt.,,Wałęsa - człowiek z nadziei'' na którym to byłam w kinie z klasą w 2013 roku. Ten film wywarł na mnie ogromne wrażenie. Reżyser przedstawia w nim dość prostą historię zwykłego i niepozbawionego wad robotnika, któremu udało się dokonać niezwykłych rzeczy dla wolności i solidarności ludzi i narodu.
           Godnym uwagi jest również film ,,Kanał". Reżyser złożył w nim hołd powstaniu warszawskiemu i powstańcom, ale w dosyć paradoksalny sposób – nie chwalił bowiem powstańczego zrywu, ale ukazał jego upadek i śmierć. Pomimo tego, walka ludzi o przetrwanie przez cały czas budzi wśród widzów szacunek i podziw. Ten film, drugi w dorobku artystycznym reżysera, reprezentuje już wszystkie cechy charakterystyczne dla jego autorskiego stylu: romantyczne widzenie historii, emocjonalne podejście do tematu, zmysłowość plastycznych wizji, pełnych symboliki i metaforycznych obrazów.
         Dla Polski i Polaków śmierć Andrzeja Wajdy to olbrzymia niepowetowana strata. Pomimo tego jestem pewna, że jego twórczość i postawa będzie inspiracją dla wielu reżyserów filmowych i teatralnych na całym świecie.